Bilgisayar ve İnternet Gençliği Sosyalleşme Salonu (BİGSOS) Nedir?

Bilgisayar ve İnternet Gençliği Sosyalleşme Salonu (BİGSOS)

Kurumsal Kimlik Değişimi ve Markalaşma Projesi

Değerli İnternet Kafe İşletmecileri,

Oda Başkanlığımızın hazırladığı Bilgisayar ve İnternet Gençliği Sosyalleşme Salonu (BİGSOS) projesi ön çalışma metnini 2012 yılının Şubat ayında TBMM de kurulan İnternet Araştırma Komisyonuna sunmuştuk.  LİNK: BİKSOS PROJE ÖN ÇALIŞMASI 

İlerleyen süreçte Oda başkanlığımız proje içeriğini kapsamlı halde geliştirdi. Nihayetinde BİGSOS projemiz konusunda uzaman birimlerce AB proje standarlarına uygun halde yeniden yapılandırıldı. Projenin son hali kamuoyuna açılmıştır ve yukarıda yer almaktadır.

Projenin amacı internet kafe sorunu olarak ortaya çıkan tüm olumsuz algıları  ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ve elbetteki hatırı sayılır sermayeleri bu işe yatıran esnafımızın para kazanmasını sağlamaktır. Projenin hayata geçmesiyle birlikte devletimizin gönül rahatlığıyla onaylayacağı ve destekleyeceği güvenli kamu internet erişim merkezleri ortaya çıkacağı bilinmelidir.

Bilinmesini isteriz ki BİGSOS Projesi

  1. İnternet kafelerehatırı sayılır yeni gelir kapıları açacak,
  2. Geri ödemesiz işyeri dekarasyon kredileri ve çeşitli sponsor desteklerini internet kafecilere sağlayacak.
  3. Kaliteli donanım ürünlerini uzun vade ve düşük fiyatlara işletmecilere sunarken, KOSGEB kredilerini de sektörümüze açacak.
  4. İnternet kafelerde kullanılan yazılım lisanslarına işletmecilerin hiçbir ücret ödemeden sahip olacak.
  5. İnternet kafelerin Kurumsal kimliğini değiştirecek ve BİGSOS adı altında markalaştıracak.
  6. İşletmeci esnafın toplum ve devlet nazarında itibarını yüceltecek unsurları içeriğinde barındırmaktadır.

İSTESOB'un yayını İstanbul Esnaf dergisinde proje hakkında röportajımız yayınlanmış ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere İstanbul Valiliğimiz ile tüm Kaymakamlık ve Belediyelerimize gönderimiştir.  

Oda başkanımız Metin BALTAOĞLU'nun açıklamalarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Değerli İnternet Kafeciler,

Projede öncelikli yer almak isteyen Oda üyemiz veya Oda üyemiz olmayan tüm işletmecilerin BU LİNTEKİ ANKETİ DOLDURMASI Ve PROJENİN HAYATA GEÇMESİNİ KOLAYLAŞTIRMASI gerekmektedir.

Yüz (100) soruluk ayrıntılı anket formunu doldurma zahmetine katlanan esnafların projeye verdikleri desteği asla karşılıksız bırakmayacağız. Bunun açıkça bilinmesini istiyoruz. Projemiz son safhasına geldikten sonra müracaatta bulunan esnaflar nezdinde;  projenin hayata geçmesine büyük katkı sağlayan esnafların öncelikli ayrıcalıklarının olması gayet doğal karşılanmalıdır. 

Tüm İnternet Kafe Esnafının Projeyi Destekleyeceği İnancıyla,  

Saygıyla Duyrulur.

LİNK: BİKSOS PROJE ÖN ÇALIŞMASI

İstanbul İnternet Kafecileri Esnaf Odası
Yönetim Kurulu Başkanlığı 

Metin BALTAOĞLU
    Oda Başkanı
 

Bazı Önemli Açıklamalar:

Ankette göreceğiniz üzere bazı özel bilgilerinizi talep ediyoruz. Oda eski yönetiminin Odamızda kayıtlı özel bilgilerinizi ticari firamalarla paylaştığını,  dolayısıyla ciddi sıkıntılar yaşandığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle anketin amacı ve bilgilerinizi ne sebeple istendiğimizi açıklama gereği hisediyoruz.

Anketin amacı internet kafe sektörünün ve sektör mensuplarının ayrıntılı biografisini çıkartmaktır. Anket çalışmamız öyle bir çalışmadır ki sektörümüze kesilen idri para cezalarının toplam miktarına kadar çok farklı konularda sektör hakkında hassas bilgileri gün ışığına çıkartacaktır.

Bununla birlikte;

Sektörümüzce donanım frimalarına her yıl ödenen paraların büyüklüğünü Oda başkanlığımız iyi bilmektedir. Her yıl 150 - 200 milyon $ parayı donananım firmalarına ödediğimizi her yerde ifade ediyoruz.  Ancak sektörümüzle ticaret yapmak isteyen firmalar için bu 150 200 M$ konusu, sadece bir iddadan ibaret olan söylemdir. Sektörümüze sponsor olması muhtemel firmalar da bu konuda ortaya koyduğumuz verilerin test edilebilir olmasını şart koşuyorlar. Daha açık bir ifadeyle sektörümüzün ekonomik büyüklüğü konusunda emin olmak istiyorlar.

Oda başkanlığımız Ankete vereceğiniz cevaplar sayesinde firmalar karşısında net ve test edilebilir veri kaynaklarından elde edilmiş bilgilerle konuşma imkanına sahip olacaktır. Projelerimizin finansal desteğini sağlayacak olan firmalar kendi gerçekleştirecekleri fizibilite çalışmalarından elde ettikleri verileri bizim vereceğimiz verilerle karşılaştıracaklardır. Verilerin doğruluğu Oda Başkanlığımızı daha güvenilir kılarken, diğer yanda projenin hayata geçmesi için stratejik açıdan ikna kabileyetimiz güçlenecektir. Dev firmaların sadece söylemlere istinaden karanlık bir denize (internet kafe sektörüne) on milyon dolarlarla ifade edilecek yatırımlar yapması takdir edilir ki ancak boş bir hayal olur. Bu itibarla vereceğiniz cevapların doğruluğu azami derece önem arz ediyor. 

Proje kapsamında sponsor, tedarikçi ve üstlenici firmalarla paylaşılacak olan anket verileri ise sadece rakamsal verilerle sınırlı kalacaktır. Daha açık bir ifadeyle;  özel bilgileriniz tarafımızda saklı kalacak ve 3. kurum veya kuruluşlarla kesinlikle paylaşılmayacaktır. Ancak gerektiği hallerde sınırlı sayıda anket katılımcısının adı ve iletişim telefonu Oda başkanlığımızın kendilerinden alacağı izin sonrasında firmaların anketin doğruluğunu test edebilmesi amacıyla paylaşılacaktır.

BU LİNTEKİ ANKETİ DOLDURARAK PROJENİN HAYATA GEÇMESİNİ KOLAYLAŞTIRMAK SİZİN ELİNİZDE!

Haber Bülteni Aboneliği

captcha 

İletişim

map1
Adres: Osmanağa Mah. Halitağa Cad. Şemsitap Sok. No:8 D:3

34714 Kadıköy/ İST.

İstanbul
İnternet Kafecileri
Esnaf Odası Başkanlığı

  (+90) 0216 345 69 00

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.