PS Salonları İİK Oda Başkanlığına Verildi. Hedef İnternet Kafelere Girmesi.

Play Station Salonlarının meslek odası sicil kayıtları önceki yıllarda İstanbul'da farklı odalara yapılıyordu. Değişen uygulamayla birlikte PS salonları artık İİK Oda başkanlığına kayıt ediliyorlar. Üstelik Fatura ödeme merkezlerinin kayıtları da artık internet Kafeciler İİK Esnaf Oda Başkanlığı bünyesinde tutulacak. 

Hatırlanacağı üzere 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet kafeler sektörüne  yönelik son derece kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. İİK Oda başkanlığının özel girişimleri neticesinde başlatılan bu çalışma 8 ay sürdü. İİK Oda başkanlığı bu süreç boyunca gerek bilgi ve çözüm önerilerini içeren raporlarını, gerek ise çalışmanın şekillenmesi aşamasında sunduğu görüş ve tavsiyelerini bakanlığa ilerek çalışmanın doğru halde şekillenmesine destek oldu.

Bu çalışmaların sürdürüldüğü o günlerde İİK odası;

Play Station salonlarının internet kafelerden farklı bir meslek dalıymış gibi algılanmasının sakıncalarını rapor haline getirerek bakanlığa sundu. Hiç bir suretle denetlenmeyen bu alanların İnternet Kafeler bünyesine neden ve nasıl katılması gerektiğini gerekçeleriyle birlikte raporlarında geniş halde yer verdi. Haklı görüldü fakat bu çalışma yarım kaldı. Niçin yarı yolda kaldıklarını ve PS salonlarının kayıtlarının internet kafeciler odasına verilmesinin neden kendileri için önemli olduğunu İİK Oda başkanı Metin Baltaoğlu’na sorduk.  

Oda başkanı Metin Baltaoğlu şöyle açıkladı.

“Bakınız bizim 2011 den bu yana yasal alt yapısını oluşturmaya çalıştığımız ve ülkemiz ile gelecek nesillerimiz adına son derece önem arz eden bir projemiz var. Projenin adı Bilgisayar ve İnternet Gençliği Sosyalleşme Salonları Projesidir. Biz kısaca BİGSOS diyoruz. Projemizin temelinde İnternet kafelerin gelir seviyesinin yükseltilmeyi, hemen akabinde de kalite ve kalite sürekliliğini sağlamayı hedefliyoruz. Bu bağlamda öncelikle, İnternet Kefelerin sunduğu ticari hizmetlerin genişletilmesine devlet eliyle destek olunması şart. Biz destek derken öncelikli halde para, kredi verin demiyoruz yanlış anlaşılmasın.  Sektörümüzü şekillendirecek yasal desteği sağlamaları bizim için yeterlidir. Geri kalan sektörümüzün kendi dinamikleriyle halledilecek bir konudur. Bakınız ne demek istiyorum? Halka her türlü bilişim hizmetlerini sunma bilgi ve kapasitesine sahip olan sektörümüz aynı zamanda bilişim sistemleriyle bağlantılı eğlence hizmetlerini de layıkıyla sunabilecek yegâne alanlardır. Üstelik sürekli denetim altındayız. İnternet kafelerde mevcut olan 650-700 Bin kadar bilgisayar her üç yılda bir yenilenmektedir. Bu itibarla sadece bilişim sektöründen yıllık alışverişlerimiz 350 milyon $ doları geçiyor. Hal böyleyken sektörümüz hatalı eksik yasal düzenlemelere tabi tutuluyor ve haksız karalama ve ithamlara maruz kalıyoruz. Ülke genelinde tüm itibarımız yok edildi. Dolayısıyla dünya markası ve hatta yerli dev bilişim firmalarının katkılarıyla rahatlıkla hayat bulacak BIGSOS gibi koca bir proje sahipsiz kalıyor. Böyle bir ortamda hiçbir firma Markasını internet kafelerle yan yana koymak istemiyor. İşte devletin bu alanlara yönelik yapacağı doğru yasal düzenlemeler ve stratejileri bu nedenle son derece önemli.  Ve biz hükümetimizden bu nedenle destek istedik. Bu desteği de aslında sağlamıştık.

Ne yazık ki 17 - 25 Aralık ve sonrasında yaşanan olaylar oldu. Bizler hem ülkemizin geleceği adına çok üzüldük hem de mesleğimizin gelişimine darbe vurduğu için üzüldük.  Şöyle ki Aile bakanlığımızda Sayın Fatma Şahin Hanımın özverili çalışmalarıyla yürütülen projenin tümü birden askıya alınmak zorunda kaldı. İçişleri, kültür ve ulaştırma bakanlığımızda yapılması planlanan çalışmalar başlatılamadan ülke karıştı. Biz İİK Oda başkanlığı olarak pes etmedik, inancımız tam ve uygun şartlar oluştuğunda çalışmanın kaldığı yerden devam etmesini Allah’ın izniyle inşallah sağlayacağız.

Bu günlerde bizi sevindiren ve BİGSOS projemizin hayata geçeceğine olan inancımızı pekiştiren bir gelişme yaşadık.  Play Station ve Fatura ödeme merkezleri Oda kayıtları başkanlığımıza verildi.  Bu bir zaman sonra bu iş dallarının internet kafeleri bünyesinde yapılmasına yasal halde izin verileceğine dair önemli bir işarettir.”

İnternet kafecilerin BIGSOS projenin hayat bulmasını gönülden arzu ettiklerini de ifade eden başkan Baltaoğlu, İİK Odası olarak öncelikle çocukların ve gençlerin menfaatlerini birinci sıraya koyduklarını, bu noktada bu projeyle meslektaşların menfaatlerini de hat safhada koruduklarını söyledi.   İnternet kafelerin olumlu yönde gelişimi için katı ve yasaklayıcı tedbirler yerine akla mantığa ve çağa uygun tedbirler alınması gerektiğini, yapılan iyi işlerin “İnternet Kafelere Neşter”  “Düğmeye Basıldı”  gibi olumsuz çağrı uyandıran manşetlerle medyaya yansıtılmasının yanlış olduğunu söyledi. Oda olarak hedeflerinin;  uyuşturucu madde kullanımı ve satışı, çocuk istismarı, ergen psikolojisi konularında farkındalık eğitimlerine tabi tutulmuş nitelikli işletmeciler gözetiminde PS  ve Fatura ödeme hizmetlerinin yasal halde İnternet kafelere girmesini temin etmeye yönelik olacağını da sözlerine ekledi. 

Haber Bülteni Aboneliği

captcha 

İletişim

map1
Adres: Osmanağa Mah. Halitağa Cad. Şemsitap Sok. No:8 D:3

34714 Kadıköy/ İST.

İstanbul
İnternet Kafecileri
Esnaf Odası Başkanlığı

  (+90) 0216 345 69 00

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.